Parafia Rzymskokatolicka w Brzeźnie Lęborskim

Nasz Ksiądz Biskup Diecezjalny dr Ryszard KASYNA

 

Ojciec Święty Benedykt XVI mianował
Księdza Biskupa Ryszarda Kasynę
Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Gdańskiej
Biskupem Diecezji Pelplińskiej.
Nominacja ta została ogłoszona przez Stolicę Apostolską
27 października 2012 r. o godz. 12.00

W związku z tą nominacją
Ksiądz Arcybiskup Metropolita Gdański
Sławoj Leszek Głódź wystosował
list to Duchowieństwa i Wiernych
: WWW / PDF

Zdjęcia i Herb Nominata w wysokiej rozdzielczości:


 

 

Opis herbu bp. Ryszarda Kasyny

 

Herb biskupi wyraża słowa wezwania biskupiego: In veritate et caritate (W prawdzie i miłości) z Drugiego Listu św. Jana (2 J 1,3). Autorem herbu jest Tadeusz Piotr Górski z pracownikami Grupy A5 Totem.
 
 
Pośrodku herbu widnieje złoty krzyż – symbol wiary, miłości, męki i zmartwychwstania Chrystusa. Tą wiarą (znak Krzyża) żyjemy i ją przeżywamy, wznosząc się do Boga na parze skrzydeł, gdyż tylko para skrzydeł umożliwia wznoszenie się: PRAWDA – wyrażona w symbolu białego skrzydła i MIŁOŚĆ – wyrażona w symbolu czerwonego skrzydła. Nie można przeżywać swojej wiary li tylko opierając się na prawdzie, bez miłości, albowiem sama prawda może być okrutna, bezlitosna, niemiłosierna. Podobnie i sama miłość, bez prawdy, może być naiwna, może być tylko wzruszeniem.
 
Wiarą żyjemy i ją przeżywamy, wznosząc się do Boga na parze skrzydeł o siedmiu piórach. W skrzydle białym siedem piór symbolizuje dary Ducha Świętego, Ducha Prawdy i Pocieszyciela, który umacnia nas swoimi darami: darem mądrości, rozumu, rady, męstwa, bojaźni Bożej, umiejętności, pobożności. W skrzydle czerwonym siedem piór symbolizuje siedem sakramentów, które są wyrazem miłości Boga do człowieka, której to doznajemy korzystając z tychże sakramentów we wspólnocie Kościoła.
 
Herb podzielony jest na dwa pola w kolorach białym i niebieskim. Niebieskie pole wskazuje nieskończoną perspektywę życia – życie wieczne, rzeczywistość nieba, do którego zmierzamy, by osiągnąć pełnię prawdy i miłości rodzącej się z tajemnicy śmierci i zmartwychwstania, powierzonej nam tu i teraz w Eucharystii. Białe pole jest symbolem światła, wyrażającym, że Jezus Chrystus swoim światłem i obecnością wypełnia nasz świat doczesny, szczególnie tam, gdzie dwaj lub trzej zgromadzeni są w Jego imię i karmią się Eucharystią.

 

Przejdź do góry strony